Urządzanie pokoju dziecięcego to dla rodziców powód do ekscytacji, ale i wyzwanie, któremu muszą sprostać. Już na etapie wyboru tapety do pokoju dziecięcego mogą pojawić się dylematy. Czy tapeta ma być jasna, czy ciemna, kolorowa, czy raczej pastelowa. I czy to w ogóle ma znaczenie? W Royal Rabbits wiemy, że tak, dlatego podpowiemy ci, jak wybrać tapetę estetyczną, funkcjonalną i wspierającą rozwój dziecka od pierwszych dni.
Tapeta do pokoju dziecka – jak stworzyć przestrzeń sprzyjającą rozwojowi?
Aranżacja pokoju dziecka z wykorzystaniem tapety to jeden z lepszych pomysłów rodziców. Nawet tapeta przyklejona tylko do połowy ściany w pokoju dziecka potrafi wnieść do wnętrza atmosferę spokoju i bardzo potrzebnego ciepła. Ta wersja rozwiązuje dylemat: tapeta czy farba.
Wybór tapety powinien być ściśle powiązany z wiekiem dziecka:
– Tapeta do pokoju niemowlaka powinna mieć jasne i kojące barwy. Taka tapeta w pełni wspiera rozwój dziecka przez ograniczenie liczby niepotrzebnych bodźców. Neutralne kolory to najlepszy wybór dla niemowlaka.
– Tapeta do pokoju kilkulatka może być pomocna w nauce kolorów i kształtów. Jakie kolory lubią dzieci? To często zależy od ich płci, ale i mody panującej w przedszkolu.
– Tapeta do pokoju ucznia powinna wprowadzić do wnętrza odrobinę poważniejszego nastroju. Oczywiście nadal mogą to być typowo dziecięce wzory, ale warto zadbać, by ich stylistyka nie była zbyt infantylna.
– Tapeta do pokoju nastolatka to sprawa bardzo indywidualna. Nastolatek zwykle sam chce ją wybrać, ale warto trzymać rękę na pulsie. Pierwsze samodzielne urządzanie pokoju to cenna lekcja estetyki i umiejętności łączenia barw oraz motywów. Tu już wyraźnie pojawia się podział: tapety dla dziewczynki są zupełnie inne niż tapety dla chłopca.
Jak wybrać tapetę do pokoju dziecka? Najważniejsze aspekty do rozważenia
Jaka tapeta do pokoju dziecka będzie najlepsza? Warto postawić na trwałe i ponadczasowe rozwiązania.
Dostępne na rynku papierowe tapety dla dzieci są tanie, mają wiele wzorów i kolorów, i… na tym ich zalety się kończą. Są nieodporne na uszkodzenia mechaniczne, szybko się niszczą, nie można ich myć.
W Royal Rabbits proponujemy trzy typy tapet:
– Tapeta fizelinowa 130 g – tapeta o trwałej powierzchni i kolorach,
– Tapeta fizelinowa 155 g – ma te same właściwości co tapeta 130 g, dodatkowo można ją myć w razie potrzeby,
– Tapeta lniana lub jedwabna na podkładzie fizelinowym – można ją myć przy użyciu łagodnych detergentów.
Warto też zwrócić uwagę na kolorystykę i wzór tapety oraz dowiedzieć się, jak ozdoby w pokoju wpływają na rozwój dziecka.
Kolory tapet a rozwój dziecka – jakie barwy wspierają kreatywność?
Kolory tapet a rozwój dziecka to temat, który może wydawać się wydumany, ale tylko dopóki bardziej się niego nie zagłębimy.
Nie bez powodu pokoje kilkuletnich dzieci są bardzo kolorowe. Czerwony, żółty i pomarańczowy to kolory, które w największym stopniu pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Jeśli nie zabraknie ich w pokoju malucha, na pewno uda się wychować małego człowieka żywo zainteresowanego wszystkim, co go otacza.
Dla równowagi warto pamiętać też o kojących pastelach, które ułatwiają koncentrację. Te kolory, w połączeniu z odcieniami zielonego i niebieskiego koniecznie powinny pojawić się w pokoju ucznia.
Motywy tapet dla dzieci – jakie wzory sprawdzą się do aranżacji pokoju do spania i zabawy?
Pomysły na pokój dla dzieci obejmują nie tylko kolory, ale też wzory tapet do pokoi dziecięcych. Widoczny na tapecie motyw może być kopalnią pomysłów i inspiracją do wielu zabaw.
Tapety z mowami postaci z bajek, pojazdów, zwierząt czy zabawek będą dobrym wyborem do strefy zabawy w pokoju dziecka.
Z kolei w strefie nauki, odpoczynku i snu lepiej sprawdzą się tapety z neutralnymi wzorami geometrycznymi, np. w pasy.
Bezpieczna tapeta dla dzieci – na co zwrócić uwagę?
Tapety wspierające rozwój dzieci muszą być estetyczne i trwałe, a ponadto spełniać warunki dotyczące bezpieczeństwa.
Bezpieczna tapeta dla dzieci to taka, która:
– nie zawiera toksycznych związków, np. formadelhydu,
– nie wydziela silnego zapachu po rozpakowaniu,
– ma wyraźnie określony skład,
– w razie potrzeby można ją łatwo usunąć ze ściany.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo samej tapety, to zdecydowanie nie rekomendujemy tapet papierowych, które małe rączki mogą łatwo uszkodzić.
Tapeta w pokoju dziecka – od inspiracji do realizacji, krok po kroku
Wiemy już, jaka tapeta do pokoju dziecka będzie najlepsza, pora dowidzieć się, jak ją zamówić i przykleić na ścianę.
– Zmierz szerokość i wysokość ściany. Dodaj po 5 cm z każdej strony.
– Skorzystaj z konfiguratora i zamów tapetę.
W zamówieniu otrzymasz rolki tapety o szerokości maksymalnie 1 m oraz klej montażowy i instrukcję. Wiemy, że początki mogą być trudne, dlatego zawsze dajemy więcej kleju, niż to wynika z obliczeń.
Jak położyć tapetę:
– Upewnij się, że ściana jest sucha i pozbawiona nierówności. Jeśli była malowana farbą olejną lub zmywalną, może mieć zbyt niską przyczepność. W takim wypadku trzeba ją zmatowić np. papierem ściernym.
– Jeśli ściana jest pokryta inną tapetą, usuń ją.
– Możesz położyć tapetę na ścianę, która była malowana nie później niż trzy tygodnie wstecz.
Do położenia tapety przydadzą się klasyczne akcesoria malarskie, a więc szpachelka, pędzel lub wałek, gąbka lub szmatka. Warto zadbać też o dostęp do czystej wody.