Jak ozdoby w pokoju wpływają na rozwój dziecka?

Tapeta paski błękit

Pokój dziecięcy to miejsce nie tylko do snu i odpoczynku, ale również do zabawy i nauki. Zwłaszcza w pierwszych latach życia maluch spędza sporo czasu w swoim pokoju – wtedy też następuje intensywny rozwój fizyczny i poznawczy u dzieci. Przemyślana aranżacja wnętrza może mieć istotny wpływ na tego rodzaju procesy. Warto zwrócić uwagę zarówno na umeblowanie, jak i na ozdoby do pokoju dziecka.

Ozdoby w pokoju dziecka a psychologia kolorów

Noworodek po przyjściu na świat widzi tylko 3 kolory: czerń, biel i czerwień na jasnym tle. Wraz z wiekiem stopniowo dostrzega kolejne barwy: w 2. miesiącu kolor zielony, w 3. żółty, a w 4. niebieski. Wszystkie kolory maluch zobaczy w wieku ok. 6 miesięcy. Barwy, które znajdują się w otoczeniu niemowlaka i kilkulatka, mogą istotnie wpływać na jego samopoczucie i aktywność. Nie bez powodu do pokoju dziecięcego wybiera się jasne, pastelowe odcienie, m.in.:

  • biały,
  • szary,
  • beżowy,
  • niebieski,
  • żółty.

Dekoratorzy wnętrz dla dzieci zachęcają rodziców do minimalizmu. Ma on nie tylko estetyczne uzasadnienie. Nadmiar bodźców w otoczeniu malca (np. wzorów i kolorów) może prowadzić do nadmiernego pobudzenia układu nerwowego dziecka, co skutkuje m.in. obniżoną zdolnością do koncentracji. Jasne, pastelowe barwy ułatwiają dziecku wyciszenie się i korzystnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa

Jaki kolor uspokaja dziecko?

Poszczególnym kolorom przypisuje się wpływ na samopoczucie. Przykładowo:

  • zielony ma wspomagać koncentrację,
  • żółty i pomarańczowy dodają energii,
  • a niebieski uspokaja.

Możesz wykorzystać te informacje podczas doboru dodatków do pokoju dziecięcego. Postaw na mniejsze ozdoby w innych, bardziej zdecydowanych kolorach, np. na naklejki na ścianę dla chłopca z dinozaurami. Ważne jednak, by nie dominowały we wnętrzu.

Zmysł dotyku

Dzieci są wrażliwe nie tylko na kolory, ale również na faktury przedmiotów w swoim otoczeniu. Z tego względu ważne jest, aby zapewnić im przestrzeń przyjazną sensorycznie. Wybieraj dekoracje wykonane z miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów, takie jak dywanik, ozdobne poduszki, kocyk i przytulanki.

Zalety ozdób ściennych w pokoju dziecięcym

Przez ostatnie lata w pokojach dla dzieci szczególnie popularne są dekoracje ścienne. Mają one wiele atutów, które warto wziąć pod uwagę:

  • zajmują mało miejsca,
  • można łatwo zmienić je na nowe,
  • są w mniejszym stopniu podatne na uszkodzenia,
  • nie stwarzają zagrożenia dla małych dzieci, jak np. szklany wazonik albo porcelanowa figurka,
  • mogą mieć dowolną wielkość, kolorystykę i tematykę.

Jakie ozdoby do pokoju niemowlaka?

Od ok. 4 miesiąca niemowlę dostrzega kształty, przez co chętnie obserwuje świat wokół siebie. To jednak nadal czas, w którym głównie leży, a jego eksploracja otoczenia jest możliwa tylko dzięki noszeniu na rękach. Dlatego w pokoju malca mogą znaleźć się elementy, na których dziecko może skupiać uwagę. Świetny przykład stanowią kolorowe tapety dla dzieci w baśniowe wzory. Możesz ozdobić tapetą jedną ze ścian w pokoiku, np. tę, przy której stoi łóżeczko. Na regale albo półce w pobliżu mogą znaleźć się zabawki pluszowe.

Wybierz dekoracje do pokoju kilkulatka

W życiu każdego rodzica przychodzi czas, w którym dostrzega wrażliwość estetyczną swojego dziecka. Można zaobserwować to, np. gdy malec odmawia ubrania spodenek w groszki albo woli koszulkę w innym kolorze. Nie inaczej jest w przypadku dekoracji do pokoju dziecka i należy brać pod uwagę zdanie najmłodszego członka rodziny. Najlepiej wspólnie wybierać ozdoby, które pokrywają się z zainteresowaniami kilkulatka, np. plakat z mapą świata dla malca żywo zainteresowanego geografią.

Przestrzeń na kreatywność

Maluchy o artystycznym usposobieniu mogą mieć realny wpływ na wygląd swoich pokoików. Ciekawy pomysł na to, jak ozdobić ściany w pokoju dziecka, stanowi tablica do rysowania kredą lub specjalna farba tablicowa, którą można pomalować jedną ze ścian. W ten sposób rodzice mogą wyznaczyć dziecku bezpieczną przestrzeń do rysowania zgodnie z aktualnymi upodobaniami. Wystarczy zmazać tablicę i ściana jest znowu gotowa do narysowania nowego dzieła.

Edukacyjne ozdoby w pokoju dziecka

Poza walorami wizualnymi dekoracje pokoju dziecięcego mogą stanowić także element codziennej nauki i utrwalania informacji. Dzieci uwielbiają powtarzanie, czyli różnego rodzaju wyliczanki i rymowanki, które wspierają rozwój pamięci. Oprócz kolorowych atlasów i książeczek możesz wykorzystać do tego także dekoracje ścienne w pokoju malca, m.in. plakat edukacyjny z literkami, który dziecko może oglądać na co dzień. Równie dobrze sprawdzą się obrazki z różnymi gatunkami zwierząt i roślin.

Jak ozdoby w pokoju wpływają na rozwój dziecka? Podsumowanie

Ozdoby w pokoju odgrywają istotną rolę w rozwoju dziecka. Już sama ich kolorystyka wpływa na samopoczucie malca i kształtuje jego poczucie estetyki. Starsze dzieci skupiają uwagę na detalach i lubią otaczać się ciekawymi dekoracjami. Ozdoby ścienne w pokoju dziecięcym mogą pomagać w nauce, np. literek, gatunków zwierząt albo nazw krajów. Pozwól malcowi samodzielnie wybierać dekoracje, które nawiązują do jego zainteresowań.

pl_PLPolski