Jak umeblować mały pokój dziecka?

Jak umeblować mały pokój dziecka

Mały pokój dla dziecka wymaga przemyślanego umeblowania. Ograniczona przestrzeń nie powinna stanowić przeszkody dla aranżacji pokoiku w taki sposób, by uwzględniał wszystkie potrzeby maluszka. Warto skorzystać z metod, które stosują profesjonalni architekci wnętrz. Dzięki nim nawet mały pokój dziecięcy w bloku może zapewniać miejsce do komfortowego wypoczynku, zabawy i nauki. Pozwalają one stworzyć przytulne, a zarazem funkcjonalne pomieszczenie.

Wymiarowanie małego pokoju dziecka

Aby mieć pewność, że mały pokój dziecka pomieści wszystkie niezbędne meble, w pierwszej kolejności zmierz jego wymiary i rozrysuj je, np. na kartce bloku technicznego. Możesz także skorzystać z bezpłatnej aplikacji do aranżacji wnętrz, takiej jak HomeStyler, Room Planer czy HomeByMe. W trakcie wymiarowania uwzględnij nie tylko obrys ścian, ale również otwory drzwiowe i okienne

Na przygotowanym projekcie możesz wyznaczyć strefy, które powinny znaleźć się w pokoju maluszka. Ich zawartość zmienia się wraz z wiekiem dziecka:

  • Strefa snu i odpoczynku: kołyska, łóżeczko, fotel do karmienia, łóżko jednoosobowe, pufy.
  • Strefa zabawy: mata edukacyjna, regał z zabawkami, puchaty dywan, tipi.
  • Strefa nauki: stolik, krzesełko, witryna na książki, biurko, tablica korkowa lub magnetyczna.
  • Strefa przechowywania: komoda, szafa, półki ścienne.

Zaprojektuj kilka układów funkcjonalnych

Zanim kupisz wybrane meble i ustawisz je w pokoju dziecka, najpierw zwizualizuj sobie ich aranżację. Być może okaże się, że Twój pierwszy zamysł wcale nie jest najlepszy. Z tego powodu warto stworzyć kilka aranżacji (na papierze albo w aplikacji), wybierając najlepszą spośród nich. Projektowanie układów funkcjonalnych możesz wykorzystać również na przyszłość. Sprawdź, jak trzeba będzie zmienić układ, gdy maluch wyrośnie z kołyski lub w momencie konieczności zakupu większej szafy na ubrania. 

Jak umeblować mały pokój dziecka

Triki na wykorzystanie przestrzeni

Jak urządzić mały pokój dla chłopca lub dziewczynki? Warto postawić na kreatywność. Postaraj się w przemyślany sposób zagospodarować przestrzeń, także nad głową i w rogach pokoju. Te newralgiczne miejsca możesz wykorzystać do montażu dodatkowych szafek. Warto rozważyć także wybór składanych mebelków, które w ciągu dnia robią więcej miejsca na zabawę.

Jeżeli pokój dziecka ma niewielkie wymiary, Twoją uwagę powinny zwrócić w szczególności meble wielofunkcyjne, m.in.:

  • łóżko piętrowe ze schodkami – może zawierać szafki, szuflady i półki, a nawet biurko,
  • stolik z miejscem do przechowywania – np. z płaskimi, szerokimi szufladami ukrytymi pod blatem.

Zadbaj o przechowywanie

W małym pokoju dziecka szczególne znaczenie ma uporządkowana przestrzeń. Nadmiar rzeczy w nieładzie optycznie pomniejsza wnętrze. Jednocześnie to dość często spotykany widok w pokoju dziecięcym, gdzie przecież znajdują się liczne zabawki. Z tego względu do dyspozycji malucha i jego rodziców powinny pozostawać meble, takie jak komoda, szafa, regał i witryna z półkami. W pokoiku mogą znaleźć się także elementy dekoracyjne, które służą do przechowywania, np. wiklinowy kufer albo płócienna torba ze ściągaczami.

Przydatna wskazówka: jeżeli dziecko ma dużo zabawek i nie wszystkie mieszczą się w szafkach w jego pokoiku, część z nich możesz przechowywać w innym pomieszczeniu. Szczególnie w przypadku małych dzieci chowanie niektórych zabawek na jakiś czas sprawia, że pociechy mogą cieszyć się nimi na nowo.

tapeta do poku dziecka

Wystrój wnętrza

W przypadku pomieszczenia takiego jak mały pokój dziecięcy aranżacje powinny bazować na jasnych, pastelowych kolorach. To barwy optycznie powiększające wnętrze i gwarantujące większą swobodę w doborze dodatków. Ponadto pasują do dziecięcej estetyki. Możesz zestawiać je z tzw. kolorami akcentującymi, zarezerwowanymi dla elementów wyposażenia o mniejszych gabarytach, np. poduszek, dywanika albo pościeli.

Ozdoby w małym pokoju dziecięcym

Mały pokój dziecka wcale nie musi mieć surowego charakteru. Jeżeli chcesz wprowadzić do niego więcej koloru, możesz wybrać np. ozdobną tapetę albo naklejki na ścianę dla dzieci. Tego rodzaju płaskie dekoracje stanowią atrakcyjną alternatywę dla zajmujących miejsce figurek, wazoników i wielkogabarytowych pluszaków.

Lustra i oświetlenie

Dodatkowe elementy dekoracyjne, które optycznie powiększają przestrzeń, to z pewnością akcesoria oświetleniowe oraz lustra. W pokoju dziecięcym oprócz lampy sufitowej powinna znaleźć się dodatkowo mała lampka nocna, możesz rozważyć także większą lampę stojącą. Dzieci uwielbiają lustra, dlatego lusterko w uroczym kształcie, np. chmurki albo serduszka również może zawisnąć na ścianie.

Jak umeblować mały pokój dziecka? Podsumowanie

W trakcie aranżowania małego pokoju dziecka warto wykonać dokładne wymiarowanie. Ułatwi to dopasowanie wszystkich potrzebnych mebli o odpowiedniej wielkości. Bałagan w znacznym stopniu ogranicza przestrzeń pokoju, więc priorytet powinny stanowić dla Ciebie meble do przechowywania. Podział pokoiku na strefy dodatkowo ułatwia utrzymywanie porządku. Bazuj na jasnych, pastelowych kolorach, które optycznie powiększą pomieszczenie.

pl_PLPolski