Jak urządzić pokój dziecka? Doradza architekt

Strefa snu i odpoczynku

Każdy rodzic zastanawia się, jak ładnie urządzić pokój dla dziecka. To wyzwanie na wielu płaszczyznach: dzieci rosną, a ich potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem. Z całą pewnością inaczej wygląda pokój dla niemowlaka, następnie pokój dziecięcy przedszkolaka, a później pokój ucznia. Zatem jak zagospodarować mały pokój dziecka, by zmiany aranżacyjne były łatwiejsze i generowały mniejsze koszty? Praktycznych porad udziela Ola Węgiełek-Król, architekt wnętrz i mama córeczki.

Pokój dziecięcy – układ funkcjonalny

W momencie, gdy planujesz pokój dziecięcy dla nowego członka rodziny, warto przystąpić do tego jak architekt wnętrz. Profesjonalną metodę stanowi wymiarowanie i rozrysowanie pokoju.

  1. Zmierz pokój dziecka po obrysie ścian.
  2. Ustal wysokość pomieszczenia.
  3. Zmierz wszystkie otwory drzwiowe i okienne: ich szerokość i wysokość.
  4. Jeśli planujesz dekorację ścienną, narysuj tzw. widoki, czyli szerokość i wysokość ścian wraz z otworami, np. na kinkiety.
  5. Na tej podstawie możesz stworzyć zwymiarowany rzut pokoju, w którym łatwiej rozplanować wyposażenie i dekoracje.
  6. Stwórz 3 wersje układów funkcjonalnych. Porównaj je ze sobą i wybierz najlepszą. W ten sposób unikniesz podstawowych błędów aranżacyjnych, np. braku miejsca na kluczowe meble do pokoju niemowlaka.

Strefy pokoju dziecka

Pokój niemowlęcy dla dziewczynki lub chłopca powinno się planować na kilka lat do przodu, uwzględniając to, jak dziecko i jego potrzeby zmienią się przez ten czas. Można przyjąć, że większy remont lub po prostu odświeżenie ścian konieczne będą, gdy maluch pójdzie do zerówki. W międzyczasie pokój dziecka będzie jednak zmieniać swój charakter. Na samym początku można wyznaczyć podstawowe strefy w tym pomieszczeniu.

1. Strefa snu i odpoczynku

Pokój dla niemowlaka powinien uwzględnić kołyskę o wymiarach 90 x 40 cm. Z czasem jednak konieczne będzie wstawienie łóżeczka ze szczebelkami (min. 120 x 70 cm), aż w końcu łóżka dla starszego dziecka (ok. 200 x 90 cm). Praktyczne rozwiązanie może stanowić tzw. łóżko rosnące, czyli rozsuwane adekwatnie do wzrostu dziecka. Miejsce na większe łóżko może znaleźć się np. po wystawieniu fotela do karmienia, który nie będzie dłużej potrzebny dla kilkulatka.

Strefa snu i odpoczynku

2. Strefa zabawy

W pokoju niemowlęcym przyda się miejsce na matę edukacyjną, czyli pierwsze miejsce zabaw dziecka. Z czasem zacznie jednak przybywać zabawek, nierzadko nadmiarowo prezentowanych przez rodzinę i bliskich. Warto zadbać o ich organizację i atrakcyjne wyeksponowanie w pokoju. W tym celu możesz wykorzystać półki, np. do układania pluszaków.

Wskazówka: Część zabawek możesz chować – do tego przyda się m.in. wiklinowy kufer lub płócienna torba ze ściągaczami. Zabawki na pewien czas chowane, a następnie udostępniane dziecku mogą okazać się na nowo atrakcyjne dla malca.

3. Strefa nauki

Kiedy dziecko skończy pierwszy roczek, warto pomyśleć o zakupie stolika i krzesełka, gdzie maluch będzie mógł rysować, malować, wyklejać i lepić z modeliny. Takie mebelki powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, jednak możesz kupić je z lekkim zapasem, ponieważ kilkulatek szybko rośnie. Wyznaczając strefę do nauki, weź pod uwagę, że w przyszłości stolik trzeba będzie zamienić na większe biurko z szufladami na zeszyty i przybory szkolne.

4. Strefa przechowywania

Początkowo w tym miejscu może znaleźć się przewijak i komoda na pieluszki, ubranka oraz dodatkowe akcesoria. Z czasem ubranek będzie przybywać i zaczną one zajmować więcej miejsca. Wówczas w miejsce przewijaka i komody można wstawić większą szafę z szufladami, półkami i częścią na wieszaki. W strefie przechowywania dobrze uwzględnić także meble na zabawki, np. witrynę z półkami na książki, puzzle i gry planszowe.

Wykończenie pokoju

Poza aspektem funkcjonalnym ważny jest także atrakcyjny wystrój pokoju dziecka, który będzie podobać się zarówno rodzicom, jak i maluszkowi. Aby stworzyć przemyślaną aranżację, wybierz:

  • bazę kolorystyczną – czyli wykończenie ścian oraz podłóg, powinna być spójna i stonowana, dlatego dobrze sprawdza się biel, kolor szary i beżowy,
  • kolor akcentujący – znajdzie się na elementach wyposażenia o mniejszych gabarytach, takich jak poduszki, dywanik, pościel, zasłonki, możesz wybrać dowolny kolor, np. różowy, niebieski, zielony.

Atutem uniwersalnej bazy kolorystycznej jest możliwość łatwej zmiany koloru akcentującego w przyszłości, np. gdy dziecko ma już swój ulubiony kolor.

Jak ozdobić dziecięcy pokój?

Popularny element dekoracyjny w pokoju dziecka stanowi tzw. galeria ścienna. To kompozycja tapety i obrazków zawieszonych symetrycznie względem osi. Aktualnie wybór tapet do pokoju dziecięcego jest naprawdę szeroki. Tapety wpisujące się w wybraną bazę kolorystyczną mogą mieć różnorodne, baśniowe motywy. Możesz dopasować do nich kolorowe obrazki i metryczkę dla dziecka w ramce z passe partout.

Jak ozdobić dziecięcy pokój?

Skąd czerpać inspiracje do wystroju pokoju dziecięcego?

Internet stanowi skarbnicę inspiracji do wystroju pokoju dziecięcego. Atrakcyjne połączenia kolorystyczne i przemyślane triki na wykorzystanie przestrzeni znajdziesz np. na platformie Pinterest. Zakładając tam konto, możesz tworzyć tematyczne tablice, w których zapiszesz interesujące Cię aranżacje. Możesz stworzyć także odrębny folder na swoim komputerze. Kluczowe znaczenie ma możliwość otwarcia wszystkich zdjęć elementów wystroju wnętrza i porównania ich ze sobą. Dzięki temu możesz ocenić, czy na pewno do siebie pasują.

Sprawdź przed zakupem

Chociaż w sieci najwygodniej szuka się inspiracji, przed zakupem dobrze jest zobaczyć elementy wystroju pokoju dziecięcego na żywo. Monitor może przekłamywać kolor, dlatego polecam Ci wybrać się do sklepów stacjonarnych, a także zamówić próbki, np. tapety do pokoju dziecka.

Planowanie zakupów do pokoju dziecka

Projekt pokoju dziecięcego możesz wykonać za darmo, ale samo wyposażanie stanowi obciążenie dla budżetu domowego. Czy to znaczy, że trzeba zrezygnować z wymarzonego wystroju? Niekoniecznie – możesz podejść do tego, jak profesjonalny architekt wnętrz.

  • Określ swój budżet na pokój dziecka.
  • Stwórz tzw. tabelę marzeń, czyli listę rzeczy do kupienia.
  • Dopisz ceny wyposażenia i porównaj je z budżetem.
  • Jeśli cena przewyższa budżet, zakreśl jednym kolorem pozycje niezbędne, a drugim te, których chcesz najbardziej.
  • Poszukaj tańszych zamienników dla pozycji niezbędnych, np. na wyprzedaży, z drugiej ręki.
  • Zaznacz elementy wyposażenia pokoju dziecka, które możesz kupić później, gdy będziesz mieć dodatkowy budżet.
  • Jeszcze raz podsumuj koszty. Być może okaże się, że nie musisz rezygnować z wymarzonych mebli i dekoracji lub uda Ci się zachować część z tych pozycji.

Jak urządzić pokój dziecka? Podsumowanie

Pokój dziecka wymaga aranżacji jeszcze przed przyjściem na świat nowego członka rodziny, jednak z biegiem czasu pomieszczenie to będzie wymagało metamorfozy. Planowanie pokoju dla dziecka na kilka lat do przodu pomoże Ci zaoszczędzić czas i środki finansowe. Na samym początku warto wyznaczyć 4 podstawowe strefy pokoju. Stworzenie układu funkcjonalnego ułatwi Ci meblowanie. Do wykończenia wybierz uniwersalną bazę kolorystyczną, która zapewnia swobodne zmienianie kolorów akcentujących.

pl_PLPolski