Odpowiedź na pytanie, czy dziecko powinno mieć swój pokój, jest jedna i brzmi: oczywiście. Znacznie więcej wątpliwości budzi kwestia, kiedy przenieść dziecko do osobnego pokoju. Wybór właściwego momentu na przeprowadzkę dziecka do własnego pokoiku może mieć istotny wpływ na jego rozwój i samopoczucie. Jak jednak rozpoznać, że to już ten czas?
Dlaczego dziecko powinno mieć własny pokój?
Zależnie od dostępnej przestrzeni w domu lub mieszkaniu dziecko może mieć pokój tylko dla siebie lub dzielić go z rodzeństwem. W pewnym wieku ważne jest natomiast, by malec miał pokój odrębny od sypialni rodziców.
- Własny pokój dla dziecka stanowi przestrzeń, w której mały człowiek kształtuje swoją niezależność i samodzielność.
- Malec ma możliwość spokojnego, niezakłóconego snu i odpoczynku.
- W ciągu dnia dziecko korzysta z otoczenia zaaranżowanego z myślą o swobodnej zabawie i nauce.
- W swoim pokoju dziecko od najmłodszych lat może uczyć się przestrzegania niektórych zasad, np. sprzątania zabawek lub zamykania drzwi.
- Starsze dzieci zapraszają do pokoju kolegów i koleżanki. Wykorzystują aranżację wnętrza do wyrażania swojej osobowości.
Kiedy przenieść dziecko do osobnego pokoju?
Każde dziecko rozwija się we własnym tempie i ma różną potrzebę bliskości z rodzicami. Z tego względu nie ma jednego, odgórnie ustalonego momentu, w którym powinna odbyć się przeprowadzka dziecka do swojego pokoju. Niektórzy rodzice przenoszą już 6-miesięczne maluchy, a inni dopiero dzieci w wieku przedszkolnym.
Weź pod uwagę, że spanie z dzieckiem w jednym pokoju do 12. miesiąca życia malucha zmniejsza o 50% ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej[1]. Z tego względu warto, by przez pierwszy rok życia maluch spał w sypialni rodziców, np. w dostawce do łóżka. Po tym czasie możesz pomyśleć o przeniesieniu dziecka do własnego pokoju.
Kiedy przygotować pokój dla dziecka?
Chociaż niemowlę śpi w pokoju rodziców, nic nie stoi na przeszkodzie, by czekał na nie już własny pokoik. Możesz stopniowo przyzwyczajać do niego dziecko, budując w ten sposób pozytywne skojarzenia. Początkowo pokoik może służyć np. do przewijania, a później także do zabawy, czytania bajek i rysowania.
Wyposażenie pokoju dziecka możesz zaplanować na dłuższy czas do przodu. Gdy malec pojawi się na świecie, remontowanie i meblowanie mogą stanowić większe wyzwanie, dlatego zachęcamy do aranżacji pokoiku przed narodzinami dziecka. Później wystarczy tylko zmieniać drobne detale, o których stopniowo zaczyna decydować także najmłodszy domownik.
Do jakiego wieku dziecko może spać z rodzicami?
Spanie z dzieckiem w wieku niemowlęcym ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale również jest wygodne dla rodziców, ponieważ ułatwia nocne karmienie. Z tego względu dobry moment na przeniesienie malca do własnego pokoju może stanowić czas, gdy spokojnie przesypia on już całą noc. Nie zawsze jednak ta reguła się sprawdza – dziecko nadal może potrzebować bliskiego kontaktu. Dlatego nie dziwi sytuacja, gdy roczne dziecko śpi z rodzicami. Co więcej, także starsze dzieci mają do tego prawo, choć warto stopniowo zachęcać je do spania we własnym pokoju.
Własny pokój dziecka a przedszkole
Jeśli wcześniej nie było takiej możliwości, warto spróbować przenieść dziecko do własnego pokoju, gdy malec wkroczy w wiek przedszkolny. Ten szczególny czas sprzyja rozwojowi samodzielności dziecka, choć w dalszym ciągu nie powinno się narzucać mu drastycznych zmian. W praktyce zdarza się, że 4-letnie dziecko śpi z rodzicami, ponieważ zasypia samo, ale budzi się w nocy i idzie do sypialni rodziców.
Jak powinna przebiegać przeprowadzka dziecka do swojego pokoju?
Pamiętaj, że dzieci są wrażliwe na zmiany. Dlatego zadbaj o to, by przebiegały one stopniowo i w sposób zrozumiały dla malca.
- Zaaranżuj przytulną, bezpieczną przestrzeń – dopasuj jasne, przyjemne kolory pokoiku. Wybierz ozdoby, które spodobają się maluszkowi, np. naklejki na ścianę ze zwierzątkami.
- Porozmawiaj z dzieckiem– wyjaśnij mu, dlaczego będzie spać w swoim pokoju. Wskaż pozytywne aspekty tej zmiany, np. że będzie mieć ciszę, spokój, więcej miejsca, możliwość spania z ulubionymi przytulankami. Zapewnij o tym, że zawsze przyjdziesz do niego, kiedy Cię zawoła.
- Zadbaj o poczucie bezpieczeństwa malca – włączona lampka nocna uspokoi dziecko, a elektroniczna niania pomoże spokojnie spać także rodzicom.
- Wprowadzaj zmiany stopniowo – najpierw spędzajcie wspólnie czas w pokoju dziecka w ciągu dnia, później organizuj tam drzemki dla maluszka. Z czasem możesz spróbować usypiania dziecka w jego własnym pokoju, np. co drugi dzień. W tym czasie pozwalaj maluchowi przychodzić do Twojej sypialni. Być może część nocy nadal będzie przesypiać w łóżku rodziców.
Własny pokój to królestwo dziecka
Z czasem każde dziecko docenia swój pokój. W końcu to tutaj wszystko jest dla niego, zyskuje prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Ostatecznie to Ty jako rodzic masz kluczowy wpływ, czy przeprowadzka dziecka do własnego pokoju będzie trudną rozłąką, czy naturalnym, bezstresowym procesem. Daj czas swojemu maluszkowi na stopniową adaptację do zmian.