Jak optycznie powiększyć pokój dziecka? Triki dla małego pokoju dziecięcego

Często pokoje dziecięce są bardzo małe lub wąskie. To nie lada wyzwanie, aby zorganizować tam przestrzeń dziecięcą. W sumie to, że dziecko jest małe, nie oznacza, że ma mało rzeczy. Ma ich nawet bardzo dużo. Ograniczony metraż w połączeniu z mnóstwem zabawek, ubranek i akcesoriów malucha może przyprawić o ból głowy niejednego rodzica. Kluczem do sukcesu w aranżacji takiej przestrzeni jest przede wszystkim dobre planowanie i wykorzystanie kilku sprytnych trików.

Oczywiście przy zachowaniu kilku zasad urządzania takiego pokoiku można go optycznie powiększyć i zyskać trochę przestrzeni. Pierwszą zasadą projektowania małego pokoiku to dobre rozplanowanie stref.

Jakie strefy możemy wydzielić w małym pokoju dziecka?

W małym pokoju dziecka optyczne powiększenie przestrzeni może znacząco wpłynąć na komfort i funkcjonalność. Kluczowym elementem jest strefa snu, która powinna być zaprojektowana z myślą o oszczędności miejsca i wygodzie.

Łóżko to najważniejszy mebel w królestwie dziecka. To właśnie tam regeneruje ono siły po dniu pełnym wrażeń. Idealnym rozwiązaniem dla rodzeństwa jest łóżko piętrowe, które pozwala na stworzenie dwóch wygodnych miejsc do spania, zajmując powierzchnię tylko jednego łóżka. Jeśli pokój należy do jednego dziecka, a chcemy zapewnić miejsce do spania dla gości, doskonałym rozwiązaniem będzie łóżko wysuwane. W ciągu dnia drugie łóżko jest schowane, dzięki czemu pokój dziecięcy zyskuje na przestronności.

W małym pokoju dziecka istotna jest też odpowiednia aranżacja strefy nauki. To właśnie w tym miejscu maluch będzie rozwijać swoje pasje, zdobywać wiedzę i odrabiać lekcje. Sercem strefy nauki jest biurko. Powinno być ono na tyle duże, aby pomieścić wszystkie niezbędne książki, zeszyty i przybory, a jednocześnie nie zagracać pokoju. Świetnie sprawdzą się modele z szufladami lub półkami, które pomogą w utrzymaniu porządku.

Aranżacja strefy do nauki w pokoju dziewczynki
Aranżacja strefy do nauki w pokoju dziewczynki

W małym pokoju wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni na zabawę może wydawać się wyzwaniem, ale z odrobiną pomysłowości można stworzyć prawdziwy raj dla małego odkrywcy.

W małym pokoju cenny jest każdy metr kwadratowy podłogi. Dlatego warto wydzielić centralną przestrzeń do zabawy, pozostawiając wolną podłogę na środku pokoju. Dzięki temu dziecko będzie miało więcej miejsca do harców, a pokój będzie wydawał się bardziej przestronny.

Pamiętaj, że w strefowaniu chodzi tak naprawdę o to, żeby niewielkie pomieszczenie nam jak najlepiej służyło i było przystosowane do dziecka. Takie miejsce lepiej nam służy i dorasta z maluchem.

Teraz przedstawię Ci jak jakich zasad przestrzegać przy małych wnętrzach dziecięcych, ale nie tylko. Są to bardzo uniwersalne zasady.

Jak optycznie powiększyć pokój dziecięcy? Zasady wizualnego powiększenia

  1. Podłoga – najlepiej gdy podłoga jest dość jednolita. Zapewne materiał podłogi i kolor będzie taki jak w innych częściach domu. Ale w dziecięcym pokoju bardzo ważny jest dodatkowy dywan lub mata. Bardzo dobrze sprawdzi się możliwie największy dywan w jasnych barwach. Pod względem designu najlepiej wykorzystać minimalistyczną wersję, czyli bez wzorów i w jednolitym kolorze. Może być to obszyta, puszysta wykładzina na wymiar.
Tapeta w pasy różowe pasujące do stylu modern farmhouse i stylu minimalistycznego
Tapeta w pasy różowe

2. Ściany – bardzo dobrze w takich pokoikach sprawdzają się jasne ściany w odcieniach delikatnej szarości, piasku, czy beżu. Dodatkowo bardzo polecam Wam wykorzystać w małych pomieszczeniach tapetę, która dodaje optycznie powierzchni. W tym przypadku bardzo dobrze się sprawdzi nasza tapety w paski np. paski piwoniowe. W małych pomieszczeniach dobrze wyglądają też linearne delikatne tapety w stonowanych barwach. Dobrym przykładem jest nasza tapeta piwoniowa z falbanką w kolorze błękitu i różu lub motywy leśne. Taką neutralną wersją tapety są również kraty i kropki. W przypadku neutralnych kolorów może brakować Ci akcentów dziecięcych. Możesz do tego wykorzystać nasze naklejki ścienne i wykleić nimi fragment ściany przy miejscu zabaw lub po prostu przykleić je na drzwi lub meble.

3. Meble – w przypadku mebli, postawiłabym zdecydowanie na zabudowy w postaci szaf na wymiar, koniecznie pod sufit. To nie tylko zabieg, który powiększa niewielkie pomieszczenie, ale też pozwoli zyskać dodatkowe miejsce na przechowywanie. Lepiej unikać też rozczłonkowanych pojedynczych mebelków, takich jak komody, stoliczki, szafeczki itp. Znacznie lepiej korzystać z rozwiązań takich jak połączenie miejsca na zabawki z blatem do prac kreatywnych.

4. Tkaniny -Jestem ciekawa czy zastanawialiście się kiedyś, jak dużą rolę odgrywają we wnętrzach tkaniny? Często pokoik dziecięcy ma ok. 8-12 m2, a powierzchnia tkanin, takich jak: zasłony, firany, narzuty, pościel, poduchy dekoracyjne i dywan jest łącznie znacznie większa. To chyba najlepiej obrazuje jak bardzo kluczowym elementem są właśnie tkaniny. W małych pokoikach zalecam Wam wykorzystanie bardzo gładkich tkanin, ale z pięknymi fakturami. Kołdry oraz poduchy dekoracyjne mogą mieć delikatne wzory w pastelowych barwach.

5. Plakaty – o nieudanych galeriach ściennych można napisać trylogię. A to nie jest aż tak trudne. Jest święta zasada! Przestrzegaj jej! Lepiej mieć jeden bardzo duży obraz w pięknej ramie z passe part out niż kilka mniejszych. Szczególnie w małych pomieszczeniach to bardzo ważne. Zapraszam Cię do naszych plakatów ściennych dla dzieci. Mamy ich bardzo duży wybór.

6. Kolory – ta zasada dotyczy w zasadzie wszystkich wymienionych zasad. Trzymaj się max. 3 kolorów. Najlepiej jasnych oraz pastelowych. Dobrze jest przygotować sobie wybraną paletę kolorystyczną i podczas zakupów potwierdzać sobie, czy wybrane produkty mieszczą się w wybranej gamie kolorystycznej. Gdy będziesz trzymać się tych 6 zasad, pokoik dziecięcy będzie funkcjonalny i o wiele większy. Efektem ubocznym będzie to, że również będzie piękny i ponadczasowy.

Aranżacja małego pokoju dla rodzeństwa
Aranżacja małego pokoju dla rodzeństwa

Jak optycznie powiększyć pokój tapetą?

W małym pokoju dziecięcym odpowiednio dobrana tapeta może zdziałać cuda, optycznie powiększając przestrzeń i dodając jej charakteru. Jakie triki warto zastosować?

  • Jasne kolory to podstawa. Biel, krem, szarość, delikatny błękit – te barwy odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i bardziej przestronne.
  • Pasy – pionowe czy poziome? To zależy, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli chcesz, żeby mały pokój dziecięcy wydawał się wyższy, wybierz tapetę w pionowe pasy. Pionowe linie poprowadzą wzrok w górę, a sufit będzie wydawał się wyżej. Z kolei w wąskich pokojach lepiej sprawdzą się poziome pasy, które optycznie poszerzą pokój.
  • Fototapeta z perspektywą, na przykład z krajobrazem lub panoramą miasta, może stworzyć iluzję głębi i optycznie powiększyć pokój dziecięcy. Pamiętaj, tylko żeby wybrać fototapetę z jasnymi kolorami i przejrzystym wzorem.
Aranżacja strefy nauki w małym pokoju dla chłopca
Aranżacja strefy nauki w małym pokoju dla chłopca

Jak optycznie powiększyć pokój kolorami?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na optyczne powiększenie pokoju jest ujednolicenie kolorystyki ścian i podłóg. Wybierając podobne tonacje, zacierasz granice między ścianami a podłogą, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Postaw na jasne odcienie bieli, beżu, szarości lub pasteli, które dodadzą wnętrzu przestronności.

Jeśli chcesz wprowadzić do pokoju o małym metrażu mocniejsze kolory, zrób to z umiarem. Wybierz jedną lub dwie ściany akcentowe, na których zastosują się intensywniejsze kolory, a pozostałe pomaluj na jasny odcień. Taki kontrast nie przytłoczy wnętrza.

Pomalowanie sufitu na jaśniejszy kolor niż ściany to kolejny sprytny sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Sufit będzie wydawał się wówczas wyżej. Dobrym pomysłem jest również zostawienie pasma białego koloru wokół górnej krawędzi ścian, co jeszcze bardziej spotęguje ten efekt.

pl_PLPolski
Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić lepsze wrażenia podczas przeglądania. Przeglądając tę witrynę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.