Psychologia koloru w pokoju dziecka – czy kolor ścian może mieć wpływ na nastrój dziecka?

Kolorystyka dobrana do pokoju dziecka ma niebagatelne znaczenie. Może wpływać na jego nastrój, samopoczucie. Warto wiedzieć jak dobierać kolorystykę dla dzieci.

Naklejki ścianie - wpływ koloru na nastrój dziecka
Naklejki ścianie w pokoju dziecka z lampą i metryczką na ścianie

Psychologia koloru w pokoju dziecka – czy kolor ścian może mieć wpływ na nastrój dziecka?

Kolory mają wielki wpływ na nasze życie. Mogą znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie, poziom energii. Psychologia koloru w pokoju dziecka ma sens!

Kolor zielony w pokoju dziecka

Kolor zielony w pokoju dziecka zazwyczaj pojawia się albo jako intensywny dodatek, albo na większej powierzchni w bardziej stonowanym odcieniu. Zieleń w dziecięcym pokoju może być tym kolorem, który uspokaja, wycisza, pozwala na regenerację, ale też z drugiej strony, zielony wspomaga koncentrację. W aranżacji wykorzystującej motywy zieleni, sprawdzi się na przykład tapeta safari.

Tapeta safari do pokoju dziecka
Fototapety dla dzieci w dziecięcej sypialni w balony w klimacie safari.

Kolor żółty w pokoju dziecka

Psychologia kolorów mówi, że energetyzujące, poprawiające humor kolory do pokoju dziecięcego, to na przykład żółty. Kojarzy się on z ciepłem, słońcem, wakacjami. Dodaje energii do działania. Zważywszy jednak na to, że jest to kolor bardzo pobudzający, może nie być najlepszym wyborem, gdy aranżujemy na przykład pokój dla dziecka z ADHD. Ten kolor może bowiem dodatkowo przebodźcować dziecko.

Tapeta safari

Kolor różowy w pokoju dziecka

Kolory do pokoju dziewczynki, to na przykład kolor różowy. Jest to ciepły kolor, który może mieć kojący charakter, całej aranżacji dodaje słodyczy. Tapeta do pokoju dziewczynki utrzymana w ten tonacji kolorystycznej może przedstawiać na przykład kwiaty w pastelowych odcieniach. Pokój zyska na subtelności, będzie miał dziewczęcy klimat retro.

Tapeta w kwiaty do pokoju dziewczynki
Tapeta do pokoju dziewczynki

Kolor niebieski w pokoju dziecka

Kolory do pokoju chłopca obejmują między innymi niebieski. Jego jasne, pastelowe odcienie mogą być bardzo kojące, wyciszające, wpłyną na dobry sen dziecka. Barwa ta może ochłodzić całą aranżację, dlatego dobierając kolory do pokoju dziecka, warto skontrastować niebieskości z ciepłymi odcieniami, na przykład żółci.

Kolor fioletowy w pokoju dziecka

Paleta kolorów do pokoju dziecka, wykorzystująca fiolety może pomóc stworzyć niebanalną, nowoczesną aranżację. Szczególnie popularny stał się ostatnio fiołkowy. Z fioletami nie należy jednak przesadzać, mogą one przytłoczyć. Dobrze jest na przykład fioletową ścianę zestawić z tapetą z żywym, energetyzującym wzorem. Ciekawym wyborem może być na przykład tapeta z motywem cyrkowym.

Tapeta cyrk | Tapeta dla dziecka Motyw Cyrk
Tapeta do pokoju dziecka z motywem cyrkowym

Jaki kolor ścian do pokoju chłopca i dziewczynki? Dobieramy kolory w praktyce!

Decydując jaki kolor ścian do pokoju chłopca i dziewczynki wybrać, warto przemyśleć aranżację w praktyce. Jeśli na przykład maluch interesuje się konkretną tematyką, wybierzmy tapetę odpowiadającą tym zainteresowaniom, (na przykład sprawdzić się mogą tapety ścienne konie), a potem dobierzmy pod tym kątem meble i inne dekoracje w pokoju. Wspólny pokój oczywiście pociąga za sobą to, że w aranżacji należy uwzględnić oboje dzieci. Dobrym pomysłem może być podział przestrzeni na strefy. Jeżeli jednak dzieci są na tyle duże, że trudno im urządzić wspólną przestrzeń, warto zastanowić się nad tym kiedy przenieść dziecko do osobnego pokoju.

Psychologia kolorów w pokoju niemowlaka – w jakich barwach urządzić pierwszy pokoik?

Jakie kolory do pokoju dziecka wybrać, jeśli mówimy o noworodku? Jak urządzić pokój dziecka, które jeszcze nie rozróżnia kolorów, a widzi głównie barwy kontrastowe? Warto wybrać mimo wszystko barwy stonowane, biel, beż, a kontrastujące kolory wykorzystać w dodatkach. Dobrze jest pobudzać rozwój narządu wzroku noworodka różnymi barwami, ale jednocześnie, dobrze jest w taki sposób zaplanować aranżację pomieszczenia, aby nie była ona zbyt pstrokata, jaskrawa i na dłuższą metę nie dostarczała zbyt wielkiej ilości bodźców dziecku.

pl_PLPolski
Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić lepsze wrażenia podczas przeglądania. Przeglądając tę witrynę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.