Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.
Twoje dziecko stało się uczniem? Czas na przemeblowanie! Na początek pamiętaj jednak, by nie rozpoczynać od wyrzucania starych rzeczy dziecka. Pozbywanie się zabawek może być dla niego nieprzyjemnym doświadczeniem, a nie chcesz przecież, żeby takie emocje towarzyszyły tym ważnym życiowym zmianom. Postaraj się znaleźć miejsce na wszystko, z czym kilkulatek nie chce się rozstać, a ewentualne sprzątanie przełóż w czasie, żeby uniknąć nieprzyjemnych skojarzeń z rozpoczęciem szkoły.
Zanim weźmiesz się do pracy, zaczniesz malować ściany czy przestawiać meble, przyda Ci się przemyślany projekt pokoju ucznia. Nie może w nich zabraknąć takich elementów jak:
- miejsca do nauki, funkcjonalnego i ergonomicznego;
- miejsca do odpoczynku, w tym niekoniecznie tylko łóżka;
- przestrzeni do przechowywania materiałów szkolnych;
- przemyślanego oświetlenia, w tym najlepiej dodatkowej lampki nad biurkiem;
- dekoracji, które wprowadzą do wnętrza przyjemną atmosferę.
Projekt pokoju dziecięcego wydaje się dużym wyzwaniem? Pamiętaj, że nie musisz zajmować się nim samodzielnie. Beżowy pokój dla dziewczynki, a może pokój ze skosami dla chłopca w żywych kolorach – w Royal Rabbits stworzymy projekt dla każdej przestrzeni, i to nie byle jaki, bo unikatowy, pełen autorskich wzorów i wyjątkowego charakteru.
Strefa nauki w pokoju ucznia – inspiracje
Nawet mały pokój dla ucznia musi posiadać wygodną strefę przeznaczoną do nauki, w której dziecko będzie mogło odrobić lekcje. Najważniejsza jest jej ergonomia i funkcjonalność, ale nie warto zapominać o wystroju. Dzięki stylowej aranżacji miejsce do nauki może nabrać ciepłej domowej atmosfery lub wręcz niepowtarzalnego szyku, zależnie od Twoich zamiarów.
Szukasz pomysłu na stylową aranżację strefy do nauki, która estetycznie wzbogaci pokój dla ucznia? Inspiracje możesz zaczerpnąć ze świata trendów, wśród których warte uwagi są aktualnie między innymi:
- meble modułowe, które możesz ustawić tak, jak potrzebujesz, a w razie potrzeby szybko i łatwo zmienić ich układ;
- akcenty roślinne, w tym zarówno zielone ozdoby, jak i nawet żywe rośliny, zwłaszcza że, jak wskazuje psychologia koloru w pokoju dziecka, zieleń może pozytywnie wpływać na zdolność koncentracji i wyciszenia;
- uniwersalne, stonowane kolory największych elementów we wnętrzu, w tym mebli czy ścian, które można łatwo zaakcentować dodatkami w wyraźniejszych barwach, w tym na przykład we wcześniej wspomnianej zieleni;
- ozdobne plakaty edukacyjne dla dzieci, które są elegancką dekoracją, a jednocześnie ułatwiają kilkulatkom zapamiętywanie najważniejszych informacji.
Jakie biurko wybrać do pokoju ucznia?
Pokój do nauki wymaga wygodnego, ergonomicznego biurka. To właśnie ergonomia powinna być priorytetem przy jego wyborze. Dziecko może spędzać przy biurku długi czas, i to zwłaszcza jeśli znajdzie się na nim komputer, dlatego prawidłowa pozycja jego ciała ma ogromne znaczenie. Ergonomiczne biurko do pokoju ucznia, a także znajdujący się przy nim fotel, w młodym wieku chronią nie tylko przed uciążliwym bólem pleców, ale i wadami postawy, które mogą być trudne do zwalczenia na późniejszych etapach życia.
Przy wyborze biurka zwróć uwagę na wymiary blatu. Powinien on być na tyle szeroki, by dziecko mogło swobodnie rozłożyć na nim łokcie i na tyle głęboki, żeby zmieściły się na nim wszystkie szkolne przybory. Nie bez znaczenia jest także przestrzeń dodatkowa w szufladach czy szafkach, która zostanie wykorzystana przez dziecko do przechowywania zeszytów albo podręczników.
Aranżacja ściany nad biurkiem dziecka – naklejki, plakaty i inne dekoracje
Po szkolnym biurku łatwo rozpoznać pokój ucznia. Aranżacje ściany znajdującej się bezpośrednio nad nim nie będą obojętne dla kilkulatka, który będzie codziennie spędzał czas w tym miejscu. Postaraj się zadbać o odpowiednie dekoracje, choć nie przesadź z ich ilością czy mieszanką żywych kolorów, ponieważ to bardziej stonowane aranżacje sprzyjają skupieniu i nauce.
Ściana nad biurkiem dziecka może zyskać nieco uroku dzięki plakatom oprawionym w ramkę, w tym niekoniecznie edukacyjnych, a zwłaszcza kilku dopasowanych do siebie wzorem. Nie chcesz zawieszać ramek? Więc postaw na naklejki ścienne albo całkowity klasyk – ozdobną tapetę dziecięcą, która pokryje całą ścianę. Możesz ją wykorzystać w aranżacji całego pokoju ucznia lub tylko w okolicach biurka, by w ten sposób wyróżnić strefę nauki. Tapeta na ścianę dla chłopca z retro samochodami lub latającymi wśród chmur balonami, a może delikatna tapeta dla dziewczynki w pluszowe misie albo subtelne paski? W Royal Rabbits znajdziesz to wszystko, a nawet jeszcze więcej!
Jak dostosować pokój do nauki dla nastolatka?
Choć tapety w pluszowe misie to wybór dobry dla kilkuletnich maluchów, pokój dziecka szkolnego może należeć także do nastolatka. Jak dostosować to miejsce do zmieniających się potrzeb dorastającego dziecka? Przede wszystkim pod kątem ergonomii, zwracając uwagę na odpowiednią wysokość biurka czy wielkość fotela. Nie zaniedbuj także kwestii aranżacyjnej – miła atmosfera zachęci do spędzania czasu w strefie nauki, a może przy okazji i sięgnięcia po książkę.
Aranżując pokój do nauki dla nastolatka, stawiaj raczej na neutralne kolory i wzory. W kwestii wyraźnych akcentów nie pomijaj opinii dziecka. Dobrze, jeśli pozwolisz nastolatkowi na nieco swobody, samodzielny wybór plakatów, dekoracji czy kolorów. W tym wieku Twoja pociecha na pewno ma już swoje preferencje, dlatego wspólnie stwórzcie przestrzeń, w której będzie czuła się dobrze.